AYAK BAKIMINDA KULLANILAN MALZEMELER

Kişisel hijyenin en önemli parçası ayak bakımıdır. Ayakların bu nedenle sağlıklı ve estetik görünmesi için bakımlarının yapılması gereklidir. Günümüzde sadece bayanlar değil de erkeklerde artık estetik anlamında tüm bakımlara özen gösterilmeli. En çok pedikür, bu bakımdan uzman maniküristler aracılığı ile tüm ayak özellikleriyle tırnaklara yapılan bakım işlemidir. Steril edilmiş ürün ve aletlerle hijyen kurallarına dikkat edilerek gerçekleşen bakım estetik bakımdan kişiye çok şey katmakta.

Nemlendiriciler, steril havlular, tırnak ve et pensleri, peelingler vb. aracılığı ile düzenli ve belirli aralıklarla gerçekleşen pedikür ayak bakımının vazgeçilmezleri arasında yer  alır.

Ayak sağlığına dikkat edilmesi gereken en önemli etken, kişinin kaliteli yaşam sürdürebilmesi için gerekli olandır. Deride görülen pullanmalar, ayaklardaki topuk çatlakları, ödem ve şişlikler, yorgunluk hissi bazı aroma terapi yağlarından faydalanarak bu sıkıntılar ortadan kaldırılabilir. Gerektiğinde bu kapsamda maskeler de hazırlanabilir. Zeytinyağı, sandal ağacı, jojoba, lavanta, kimyon en bilinen yağlar arasında yer alır.

Parafin bakımı, ayak için önerilen diğer bir bakım çeşitidir. Nemlendirme rahatlama etkisi ile çatlamış ve kurumuş ayaklar için cildin taze, yumuşak görünmesini sağlar. Nasır, tırnak batması, mantar gibi ayrıca ayak sağlığını olumsuz etkileyen rahatsızlıklar uzman kişiler tarafından ayak sağlığı merkezlerinde tedavi edilir.

Ayak Bakımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayakkabı seçimi, ayak bakımı yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar arasında yer alır. Bu her ne kadar bir bakım çeşit olarak görülmese de ayakta oluşan pek çok sorunun engellenmesi adına önemli bir husustur. Tırnak ve ayak bakımı için daha rahat ve konforlu ortopedik ayakkabılar seçilmelidir.

Güneşe yaz sıcaklarında çıkıldığında ayakların üst bölümlerinde kızarıklıklar görülebilir. Bunun önüne geçebilmek adına güneş kremi kullanarak kızarmayı engelleyebilirsiniz. Tabanda oluşan çatlaklar kadınlarda en sık görülen ayak sorunlarının başında gelmektedir. Özellikle banyoda ayak bakımı için ponza taşı yardımı ile tabanda oluşan ölü hücreler temizlenebilir. Yumuşatıcı kremler kullanarak ölü hücrelerin temizlenmesinden sonra çatlaklar engellenebilir. 

Detaylı bilgi almak için Royal Eğitim Kurumlarına gelebilir ve El ve Ayak Bakımı Kursu“muza göz atabilirsiniz.