Cilt Alt Tonu ve Makyaja Etkileri

Cilt Alt Tonu ve Makyaja Etkileri

Hiç düşündünüz mü, neden sarı saç herkese yakışmaz ya da bakır rengi saç neden herkeste aynı durmaz? Bunun gibi örnekleri çoğaltabiliriz. Bunun nedeninin ten rengi olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Peki önemli etken nedir? Yazımızın devamında hep birlikte öğreneceğiz.

Makyaj renkleri moda stilleri ve mevsimlere göre değişir. En yeni, moda renkler sizin için uygun olabilir de, olmayabilir de; peki hangi makyaj ürünlerini alacağınıza ve ne tür makyaj uygulayacağınıza dair kumar mı oynayacaksınız? Ya cilt tonunuz için en iyi renkleri seçmenize yardımcı olacak profesyonellerle çalışacak, ya da en iyi renkleri seçmeyi öğreneceksiniz.

Beyaz Tişört Giyin ve Aynaya Bakın

Ortamda doğal ışık ya da ampul ışığı olmasına dikkat edin zira florasan ışığı cildinizi koyu gösterir. Cildinizin daha çok sarı ya da kırmızımsı sıcak tonlarda mı yoksa mavi – pembemsi soğuk tonlarda mı göründüğüne dikkat edin. Cilt tonu cildinizin rengi değildir; beyaz ışığı yansıtan cilt renginizin altındaki renktir.

Cilt Alt Tonu için En İyi Referans: Damar Rengi

Bileğimizin içinde görünen damarların rengi cilt alt tonumuzu belirler. Bileğimizin iç kısmında mavi, yeşil ya da her iki renkte damar görebiliriz. Bu bizim soğuk, sıcak ya da nötr cilt tonuna sahip olduğumuzu söyler. Mavi damar soğuk ton, yeşil damar ise sıcak ton demektir. Eğer her iki tonda damarınız varsa (mavi ve yeşil olarak tam ayrılmıyorsa) nötr tona sahipsiniz demektir.

Peki bunları bilmemiz bizim ne işimize yarar?

Cilt alt tonunuzu bilmeniz, Saç rengi, takı, kıyafet, makyaj vb. her alanda size en yakışanı bilmeniz demektir.

Soğuk ton (Mavi Damar)

Soğuk cilt alt tonuna sahip kişilerin cilt altındaki pigmentleri kırmızı-pembedir. Bu nedenle bu cilt alt tonuna pembe alt tonlu da denmektedir. Soğuk ton deyince aklınıza beyaz tenliler gelmesin, esmerler de soğuk tona sahip olabiliyor.

Soğuk tona sahipseniz, pembe, lacivert gibi soğuk renkler size daha çok yakışır. Saç rengi için platin sarışın, kahve, koyu siyah şarap, açık kahve, orta sarışın renklerini rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Sıcak ton (Yeşil Damar)

Sıcak alt tonuna sahip kişilerin cilt altındaki pigmentleri sarıdır. Bu yüzden sarı alt tonlu cilt olarak da tanımlanmaktadır. Sıcak tonlular yeşil, kırmızı gibi sıcak renkleri daha iyi taşır. Sıcak tonlara saç rengi önerisi; kahve, bakır, bal, karamel ve çikolatadır.

Nötr Ton

Sizin daha şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz. Her şeyi kendinize yakıştırabilirsiniz.

Peki, her alt tona giden renk var mı? Evet var: Siyah, bu konuda kusursuzdur.

Kırmızıya sıcak ton dedik, peki soğuk tonlar kırmızı tercih etmemeli mi?

Bu sadece kırmızı için değil hemen hemen her renk için geçerli. Kırmızı herkese yakışır; önemli olan kendinize uygun tonunu bulabilmektir. Sıcak kırmızı, soğuk kırmızı, vişneçürüğü, kırmızı mercan, kırmızı nar rengi gibi birçok seçenekten en uygunu tercih edilebilir.