CİLT BAKIM TEKNİKLERİ

Değerli aynı zamanda da bir o kadar kırılgan olan cildimiz, aşırı sıcaklık değişimleri ile oldukça yıpranma payı yüksektir. Mevsim adaptasyonunu kolaylaştırmak adına cildinize aşağıda belirtilen tüyoları deneyerek her zaman zinde tutabilirsiniz.

1. Özel kremler kullanın:

Giysi dolapları gibi olan güzellik ürünleri ile mevsimlerle beraber değişiklikler yaşanmakta. Kolay emilen hafif içerikli kremler yaz aylarında tercih edilirken, cildinizin kötü hava koşullarına karşı soğuk ve rüzgardan korunması adına kış aylarında daha kapsamlı kremlere ihtiyaç duyulur.

2. Tam bir cilt bakımı yapın:

Cildinizi derinlemesine temizlemek için sonbahar ayı en uygun zamandır. Kendinize güzel bir cilt bakımı yaptırarak bunu sağlamanız çok kolay. Cilt bakımı için pürüzsüz ve cilt tiplerine göre seçilen ürünler ile matlaştırıcı maske, nemlendirici ve peeling gibi uygulamalar yapılabilir.

3. Ölü derilerinizden arının:

Ölü hücrelerin arındırılmasında cilde uygulanan herhangi bir krem ile düzgün emilim sonrasında hem yüzünüze hemde vücudunuz için her hafta olarak düzenli bir şekilde uygulanmalı.

4. Gündüz ve gece kremi kullanın:

Cilt bakımı yapacak iseniz sabah cildinizin temizlenmesinin ardından cildinizi koruyacak besleyici krem yada nemlendiriciler kullanılmalı. Gün boyu yıpranan cilt için ise akşamları cilt bakımı gerçekleştirecek olan gece kremleri tercih edilmeli. Bu iki adım kapsamlı bir cilt bakımı için oldukça önemlidir.

5. Isı değişimlerinden uzak durun:

Uzun banyolardan veya sıcak duşlardan cildiniz için uzak durulmalı. Cilt için çünkü aşırı sıcak ve soğuk gibi değişiklikler fazlasıyla yıpranmaya yol açar. Duş ve banyo suyundaki sıcaklık ayarı bunun engellenmesi adına önemlidir. 37°'yi hiçbir zaman aşmamalı ve 20 dakikadan fazla da duşta kalınmamasına dikkat edilmesi gerekir.

6. Kilit aşamaları gözlemleyin:

Cildin yaşlanmasını engellemek ve korumak için güçlü olan sıcaklık değişimlerine cildimizi hazırlamamız gerekir. Cildinize öncelikle iyi bakıldığına emin olunması gerekir. Günde iki defa cildi arındırmak için nemlendirme işleminden önce yüz temizlenmeli ve ciltte bulunan bütün makyaj silinmelidir.

7. Dudakları unutmayın:

Sıcaklıklar düştüğünde ve rüzgar esmeye başladığında vücudumuzda bu durumdan ilk etkilenen dudaklarımız dır. Gün içinde bu nedenle pek çok defa dudak kremi kullanılmalı ve onarıcı maske işlevi görmesi adına yatmadan önce tabaka şeklinde uygulanması oldukça önemlidir.

8. Ellere dikkat:

Ellerimiz fazla açıkta kaldığından dolayı kış aylarında sıkça zarar görmektedir. Özel bir ürün kullanımı ile ellerde gerçekleşen kurumaların önüne geçmiş oluruz.

9. Vitamin alın:

Kış ayları boyunca bizi formda bırakacak ve arkadaşlık yapacak ürünler meyve ve sebzelerdir. Bunlar sizin sağlıklı kalmanıza yardımcı olmaktadır. Vitamin stoku yapmaz tedbir amaçlı olarak günde en az 5 porsiyon şeklinde meyve ve sebze yemeniz için oldukça iyi bir yöntemdir.

10. Bol miktarda su tüketin:

Kışa yönelik cilt için en önemli tehlike sıvı kayıplarıdır. Uykuda olunduğunda sıvı kayıplarının önlenmesi adına biriken toksinleri atmak için sabah uyanıldığında büyük bir bardak su tüketimi ile günde en az şekilde 1.5 litre olmasına özen gösterilmeli.