CİLT RENGİNE GÖRE RUJ SEÇİMİ

Genellikle ruj almaya karar verildiğinde raflarda yer alan rujların hepsi muhteşem görünürler. Peki cilt rengine göre ruj seçimi nasıl olmalı? ya da Rujumuz gerçekten cildimize uygun mu?

Her ne kadar seçilen ruj moda ve her ne kadar güzel olursa olsun cildimize uygunluk sağlamıyorsa oldukça kötü bir görünüm olur. Cilt tonuna göre belirlenen ruj seçimlerine öncelik vermeliyiz. Parmak uçlarımız ile ya da elimizin yan tarafına uygulayarak tenimize uygun olup olmadığını deneyebiliriz. Ayrıca rujun parlak dokulu mu yoksa mat mı olduğunu da net bir şekilde görürüz. Çünkü mat rujlar dudakları dudakların ince görünmesini sağlarken, parıltılı olan ruj seçimleri dudakların dolgun görünmesini sağlar. 

Cildimizin rengine göre belirlenen ruj seçimlerinde dudakların yapısı ve dolgunluğunu bilmek gerekir. Diğer bir deyişle cilt rengimiz, cilt alt tonlarımız sıcak, soğuk ve nötr olmak üzere üç bölümden oluşmakta. Sarı ve turuncuya sıcak cilt tonları, mavi ve pembeye soğuk cilt tonları, nötr ise ne sıcak ne soğuk cilt kadar baskın olmamakla birlikte çok nadir görülmektedir.

Cilt Alt Tonumuzu Öğrenmek İçin

Cilt alt tonunuzu öğrenmek için en iyi yöntem kol biletlerimizin iç kısımlarındaki damalarlamızın rengine bakmak olacaktır.Bileklerin iç tarafında görünen damarlar açık mavi ise soğuk, yeşilimsi ise sıcak cilt tonunuz bulunmakta.

Kağıdı veya beyaz bir havluyu cildinizin yanında tutarak, cildinizin yanında sarımsı şeklinde yer alıyorsa havlu sıcak, pembemsi bir görünüm var ise de soğuk cilt alt yapınız var demektir. Birde kulaklarınızın arkasındaki yer alan çizgiler belli olacak biçimde bükünüz. Bu yer alan çizgiler pembe ise soğuk, sarıya yakın bir renk ise de sıcak cilt rengine sahipsinizdir.

Hangi Cilt Tonuna Hangi Renk Ruj

Ruj seçimlerinde cilt tonunuza göre belirlenmesi tüm kadınlar için çok önemlidir. Pembe, gülkurusu, fuşya, mürdüm, kırmızı, mavi bazlı rujlar ve doğal tonlar soğuk cilt tonunda kullanılabilir. Bej tonları, mercan, cappuccino, karamel, bronz ve kahverengi renkleri ise sıcak cilt tonunda kullanılması önerilir. Nört cilt tonuna sahip olanlar çok şanslı. Çünkü hemen hemen her renk kullanımı uygun olur.