Dövme ile Kalıcı Makyaj Arasındaki Farklar

Dövme ile Kalıcı Makyaj Arasındaki Farklar?

Kalıcı dövme ve kalıcı makyaj uygulamaları birbirine benzerlik gösterse de, kesinlikle aynı şey değillerdir ve birbirleriyle karıştırılmaması gereken uygulamalardır. Birbirlerine benzemelerinin sebebi yalnızca yöntemlerindeki benzerliktir.

Normal bir dövme gibi, kalıcı makyaj da bir iğne kullanılarak deri katmanlarına mürekkep verilmesi şeklinde uygulanır. Ama kalıcı makyaj dövmenin özelleştirilmiş bir biçimidir. Bu yüzden kalıcı makyajın her bir örneği bir dövme çeşididir diyebiliriz ancak tüm dövmeler kalıcı makyaj değillerdir.

Kalıcı makyaj uygulaması dövmeye göre özel bir yüz yapısı bilgisi, renk teorisi bilgisi ve cilt tonunu eşleştirebilme yeteneği gerektirir.

Ayrıca diğer dövmelerin aksine kalıcı makyajın amacı kişiyi dövme ile süslemek değil, tamamen doğal görünecek bir şekilde güzelleştirmektir. Bu nedenle kalıcı makyaj aynı zamanda bir tür ‘kozmetik dövme’ olarak da bilinir; amaç dövme biçimini kullanarak normal kozmetik ürünleri kullanımını değiştirmek veya geliştirmektir.

Kalıcı Makyaj ve Dövme Arasındaki Fark Nedir?

Dövme yaptırmanın cilt tipinize ve vücut hassasiyetinize göre değişen oranlarda enfeksiyon kapma, alerjik reaksiyonlar ve keloid oluşumu gibi çeşitli riskleri barındırdığı bir gerçektir.

Dövme ağırlıklı olarak cildin daha esnek olduğu vücudun belli bölgelerinde yapılır. Dövme için kullanılan makine daha çok bir bobin cihazıdır. Dövme mürekkebi oldukça sulu kıvamda olduğundan mürekkebi farklıdır. Dövmenin ömür boyu kalıcı olmasının sebebi cildin hipodermis tabakasının derinliklerine işlenmesidir.

Biz onu her ne kadar “kalıcı” adıyla ansak da kalıcı makyaj uygulaması aslında cilt tipine göre etkisini genellikle 1 ila 5 yıl kadar sürdürür. Bu süre sonuna doğru da renkleri giderek azalma eğilimine girer ki, bu aslında istenen bir şeydir çünkü dövmenin kalıcı olması sebebiyle her geçen yıl rengi solarak ilk günkü çekiciliğini yitirmesi söz konusudur.

Kalıcı makyajda ise durum daha farklıdır ve aslında bu onun bir artısıdır diyebiliriz. Zira yaşımız ilerledikçe yüzümüzdeki cildimiz giderek gevşemektedir; bu yüzden cildimizin yeni yapısına göre kalıcı makyajı da yenilememizde fayda vardır. Kalıcı makyaj cildin son durumuna uyarlanarak belli aralıklarla sürekli yenilenebilir. Böylece ömür boyu kalıcı olan bir uygulamayla kötü görünümlere katlanmak zorunda kalmayız.

Kalıcı vücut dövmesinin üzerinde düzeltme yapma imkânı olmaması ya da bunun çok zor olması gibi bir dezavantajı da vardır. Ayrıca derinin en alt katmanına işlenerek yapıldığından, sonradan beğenmeme, pişman olma ya da mevcut desenden / biçimden vazgeçme gibi durumlarda dövmeyi çıkartma işlemi oldukça sıkıntılı, zorlayıcı ve masraflı olabilmektedir. Bu nedenle dövme teknolojisinin yüz için uygun olmadığı genel olarak kabul görmektedir. Haliyle özellikle yüz bölgesinde uygulanması en makul teknoloji kalıcı makyaj uygulamasıdır.

Eğitim Müfredatı Nelerdir?

Siz de bireye özel birebir eğitimlerle T.C. M.E.B. Onaylı Kalıcı Makyaj Eğitimleri’nde neler öğreneceğinizi,ders içeriklerini ve ders programını merak ediyorsanız Kalıcı Makyaj Eğitim linkimizi tıklayarak inceleyebilirsiniz.