EPİLASYON TEKNİKLERİ

İstenmeyen tüyler, hem kadınların hemde erkeklerin özellikle yaz aylarında yüzleşmeleri gereken sorunlardan biridir. Gerek hijyen açısından gerekse kozmetik açıdan sağlama noktasında yaşanılan sorunlardan kalıcı bir şekilde kurtulmanın en geçerli yolu epilasyon tekniklerdir.

Farklı özelliklerde teknolojisinin gelişmesiyle birlikte farklı tekniklerde kıl ve ten tiplerine göre üretilen belli başlı lazer epilasyon yöntemleri bulunmakta. Lazer epilasyon yönteminde en çok tercih edilenler;

  • Alexandrite Lazer Epilasyon,
  • Diode Lazer Epilasyon,
  • NdYag Lazer Epilasyon ve
  • IPL Lazer 

yer alır.

Bu yöntemler arasında hangisinin tercih edileceği noktasında tam anlamıyla bir tercih meselesi değildir. Kıl yapısı, ten rengi ve vücut  bölgeleri her yöntemin etkisine göre değişmektedir. Kişiler lazer epilasyon yaptırmayı düşündüklerinde ilk olarak tedaviyi gerçekleştirecek uzmanlarla görüşmesi gerekir. Gerçekleşen öneriler doğrultusunda ten ve kıl yapılarına göre yönlendirmelerdir. Hayat kolaylaştıran bu tedavi yönteminin  aksinde kişinin cildinde hasarlar ve yanıklar oluşturabilir.

Alexandrite Lazer Epilasyon Yöntemini Kimler Tercih Edebilir? 

Kullanılan lazer ışının Alexandrite lazer epilasyon yönteminde temel görevi kıl köklerine ulaşmaktır. Bu sayede kıl kökleri ısıtılıp kıl çıkması engellenmektedir. Bu kapsamda bakıldığında bu epilasyon yönteminde kıl köklerinin ısıtılmasıyla kalıcı hasara uğratılması söz konusu olmaktadır. Dalga boyu 755 nanometreyi bulan Alexandrite lazerinin, özellikle açık tenlilerde en etkili lazer epilasyon yöntemidir.

Diode Lazer Epilasyon Yöntemini Kimler Tercih Edebilir? 

Alexandrite lazer epilasyon yöntemine göre Diode lazer, daha yeni bir teknoloji ürünüdür. 800 ile 810 dalga boyuyla değişiklik göstermektedir. Temel özellik olarak halk arasından bilinen lazer olarak Diode lazer başlığının ciltte gezdirilmesiyle tedavi yapılır.

En etkili olduğu cilt tipi koyu renkli ciltlerdir. Epilasyon uygulanacak olan bölgenin özellikle geniş olması bu yöntemin hızlılığıyla epilasyon yaptırmak isteyen kişilere büyük kolaylık sağlar. Diode lazer epilasyon yönteminin aynı zamanda bir avantajı da bu ışığın doğrudan kıl kökleriyle emilmesi sonucunda hem kalın hem de ince tüylere etki etmektedir. Bu epilasyon yönteminde kıl renginin çok belirleyici etkisi vardır. Koyu renklerde Diode lazer, daha etkili olsa da açık tenli kişilerde de güvenle kullanılabilir.

Nd Yag Lazer Epilasyon Yöntemini Kimler Tercih Edebilir? 

Lazer epilasyon yöntemleri arasından en ağrılı en sancılı yöntemdir. Bu tedavi yöntemi soğutucu jel ile uygulandığında acı etkisi azaltılmaktadır. Dalga boyu 1064 nanometrelik ile Diode ve Alexandrite lazer epilasyona göre farklı bir biçimde NdYag lazer, kılcal damarları kıl köklerini besleyerek etki eder.

IPL Epilasyon Yöntemini Kimler Tercih Edebilir? 

IPL yöntemi, yoğun atımlı ışık sistemi ile anılmaktadır. Nanometre dalga boyu 400 ile 1200 arasında değişiklik gösterir. Diğer lazer yöntemlerinden farklı olarak bu ışınlar, sadece kıl köklerinin beslenmesiyle kılcal damarlara erişim sağlanmaz. Hem melanin hem de kıl kökleriyle aynı zamanda emilebildiği için uygulamasında oldukça dikkatli olmak gerekir.