ESTETİSYENLER NERELERDE ÇALIŞABİLİR

Cilt bakımı ve güzellik adına günümüzde oldukça büyük bir ilgi vardır. Cilt bakımı bu ilginin artmasıyla birlikte güzellik alanlarında uzmanlara ihtiyaç duyar. Bu konuda çeşitli kurslar hizmet vermektedir. Milli Eğitim Bakanlığı aynı zamanda bu kapsamda kurslar açmaktadır. Yeterli eğitimi alana kişiler bu kurslar ile verilen sertifika sonrasında estetisyen olabilir. Günümüzde en çok rağbet görülen meslek dalı olarak geleceği parlak bir meslek dalıdır. Estetisyenlikte pek çok marka ve firmada ayrıca iş imkanları oldukça geniştir.

Eğitimini tamamlamış ve belgesini alan uzmanlaşmış kişiler  Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı biçimde çalışan kurumlarda  estetisyen olunabilir. İş garantili ve gelecek veren bir meslektir. Halk eğitim merkezleri Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir şekilde mesleki eğitim merkezleri, meslek liselerinde usta ve usta eğiticilik belgeleriyle birlikte öğretmenlik yapabilmekte.

Güzellik salonlarında, hastane ve kliniklerde, cilt bakım salonlarında, bay bayan kuaför salonlarında, otel ve termal otellerde, masaj salonlarında ve SPA merkezlerinde çalışma imkanları bulunmaktadır.

Estetisyen Maaşları

Sinema ve televizyon stüdyolarında, manken ajanslarında, güzellik malzemelerinin satıldığı veya pazarlandığı yerlerde, kozmetik satış noktalarında çalışma imkanları bulunur. Ayrıca estetisyenler kendi iş yerlerini de açabilirler. Sermayenin hızlı geri dönüşümü bulunmakta ve düşük yatırım maliyetleri vardır. Düşük riski ile oldukça yüksek geliri olan bir sektördür. Hizmet sektörü olduğundan dolayı ticaret yöntemlerine göre daima kazancı daha karlıdır. 

Meslekte İlerleme

Birikim ve deneyim ile Güzellik uzmanlığı mesleğinde ilerleme kaydedilebilir. Güzellik Hizmetleri dalından mezun olanlar, Meslek liselerinin Güzellik ve Saç Bakımı Hizmetler alanı ile birlikte istedikleri zaman Tıbbi ve Aromatik Bitkiler, Cilt Bakımı ve Güzellik, Kuaförlük gibi ön lisans programlarına sınavsız geçiş hakları bulunmakta. Yerleşim işlemleri gerekli koşulların olduğunda sağlanmaktadır. ÖSYM tarafından ayrıca mezunlar ÖSS sınavına girmeleri ve üniversite tercihlerinde de "Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Öğretmenliği" alanını tercih etmelidir.  Bu lisans programlarını tercih ettiklerinde ek puan alarak diğer bölümlerden mezun olanların tercihine göre öncelikli şans verilmekte. Bu sayede istedikleri alana kolay bir şekilde yerleştirilmektedir.

 Sizlerde Royal Eğitim Kurumlarında bulunan Estettisyenlik Kursu hakkında detaylı bilgi alabilir ve kurslarımıza kayıt işlemlerinizi yapabilmek için buraya tıklayabilirsiniz.