ESTETİSYENİN STANDART EĞİTİM DIŞINDA ALMASI GEREKEN GELİŞTİRİCİ EĞİTİMLER

Tecrübe, bilgi ve yeteneklerimi etkili ve doğru bir biçimde kullanmak, özel ve mesleki yaşamımızda kendimizi iyi ifade edebilmek, gerçekleştirilen işi doğru ve iyi anlatabilmek başarıyı artırmaktadır. Güzellik sektöründe tüm çalışma alanlarında olduğu gibi insanlarla birebir iletişim kurulmak durumundadır. Sağlıklı bir iletişim yeteneğinin bulunması bizlerin çevremizde saygı duyulan, sevilen ve güvenilir insan olmamızı sağlamaktadır. Birey iyi bir iletişim ile kendini doğru bir biçimde ifade ederse topumda öz güven eksikliğini yaşamaz.

Hayatın her alanında satış ve pazarlama karşımıza çıkarak hayatın bir parçası haline gelmiş durumdadır. Karşıdaki ile konuşma yaparken dahi farkında olmasak dahi düşüncelerinizi ve fikirlerimizi pazarlamaktayız. Her alanda estetik sektöründe çalışılabildiği için ürün ve hizmet satışlarında da sorumlu olduğu alanlarda bu yeteneği mutlaka geliştirmeniz gereklidir.

Pek çok alanda olduğu gibi güzellik sektöründe de estetisyen, birebir müşteri ile diyalog halinde olduğundan dolayı vücut dilini iyi kullanması gereklidir. Herkes ilk görüşmede karşısındaki kişiyi etkilemek ve onda da iyi bir izlenim bırakmak ister. Bunu sağlamanın tek yolu beden dili aracılığı ile gönderilen sinyallerdir. Bu sinyallerin nasıl kullanılacağı bilinirse istenilen etkiye ulaşmak da o derece kolay olmaktadır. Birim ve tecrübeleri uzman estetisyen doğru biçimde kullanmak adına vücut dilini doğru kullanmayı öğrenmelidir.

Estetisyenlik Bize Ne Katar?

Pek çok farklı iş kolunu içine alan güzellik sektörü birbiriyle ilişkili olarak bakımlı olabilme ve aynalara bakıldığında kendimizi iyi hissetmemize yardımcı olur. Ancak bu durum estetik kaygıları ile güzelleşme çabaları ile aynı şey değildir. Tarih boyunca var olan bu sektör gelişmeye devam etmiş bir alandır. Girişimciler ise bu alanla ilgili geniş kapsamlı fırsatlar sunmaktadır.

Estetisyenler, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan halk eğitim merkezlerinde, meslek liselerinde eğitmen olarak ve mesleki eğitim merkezlerinde görev alabilmekteler. Meslek elemanları aynı zamanda kendi iş yerlerini açma fırsatları da bulunmaktadır. Yüksek gelir ve düşük riski olan bu sektör, düşük yatırım maliyeti ile sermayenin hızlı geri dönüşümü bulunmaktadır. Hizmet sektörü olduğundan dolayı kısaca daima kazancı diğer hizmet sektörüne göre daha karlıdır.