ESTETİSYENLİK ZOR BİR MESLEK MİDİR?

Her alanda olduğu gibi günümüzde güzellik sektöründe de profesyonel bir estetisyen olabilmenin belirli şartları vardır.

İlk olarak bu mesleği ne kadar tanıyorsunuz? Estetisyenler ne iş yapar? Hangi koşulları bulunmaktadır? Kişilere ne gibi vaatleri vardır? Bu soruları araştırıp bu işin sizin için uygun olup olmadığının kararını verebilirsiniz.

Branşlarında uzmanlaşmış eğitmenlerden, MEB’na bağlı kurumlardan, doktorlardan biyologlardan bütün teorik ve uygulama dersleri eksiksiz bir şekilde alınmalı ve sertifikayla bu eğitim belgelenmelidir.

Mesleğinin henüz başında olan estetisyen başarılı bir eğitimin ardından güzellik salonu, hastane, otel spa merkezi, , klinik, kuaför salonu vb. gibi kuruluşlarda belirli süreler dahilinde staj gerçekleştirerek kendisini başarıya götürecek olan bu süreci tamamlaması gereklidir.

Müşteri memnuniyeti odaklı çalışması gereken hasta, kişilerin ihtiyacına göre doğru bakım ve tekniklerle birlikte hizmet verilmelidir. Yanlış bakımlar kişinin sağlığını tehlikeye atacağından kaçınılmalıdır.

Yenilikçi, kültürlü, mesleki gelişime açık buna yönelik her türlü faaliyete katılım sağlanmalıdır.

Çalışan saatlerinde esneklik gösterilmesi hizmet sektöründe olduğundan dolayı normaldir. Resmi tatiller, bayramlar, özel günler, tatil günleri ve uzayan akşam mesailerine hazırlıklı olunması gereklidir. 

Mesleği tanıyarak gerekli koşulları yerine getirmeniz halinde kendinizi geliştirmeye olan isteğiniz sektörde aranan, uzman bir estetisyen olmanıza yardımcı olacaktır.

Estetisyen Olmanın Avantajları

Kadın için estetisyenlik en iyi mesleklerden biridir. Bunun nedeni de bir kadın daima güzel, alımlı ve bakımlı olmak ister. Bundan dolayı da kişisel bakıma bir erkeğe oranla oldukça bütçe ve zaman ayırmaktadır. Ergenlikten itibaren bireyler, fiziksel özelliklerin keşfedilmesine ve beğenilen yönlerinin ön plana çıkaracak bakımları tercih etmeye başlarlar. Bunlar; kişisel temizlik, makyaj, spor ve bakım salonları gibi.

  • İş garantisi olan gelecek vaat eden  bir meslektir.
  • Bakım ve güzellik sektöründe yenilik ve gelişmeleri yakından takip edebilirler
  • Kendi tarzını bulup bilgi karmaşasından kurtulurlar. Ayrıca estetik görünüm adına bilinçli bireyler olurlar.


Royal Eğitim Kurumlarında yer alan Estetisyenlik Kursu ve eğitimlerimiz ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz