EVDE CİLT BAKIMI NASIL YAPILIR

Hassas, kuru ya da lekelenme, sivilcelenme gibi rahatsızlık verici durumlara meyilli olan cilt ve benzeri sorunlardan korunmak amacıyla, bireylerin ciltlerinde çeşitli hazır ve ev yapımı ürünler kullanarak bakım yapma işlemlerine cilt bakımı denir.

Ev ortamının rahatlığından kendiniz ile ilgilenmek veya kendinize zaman ayırmak özellikle boş zamanlarınızda cildinize yapılan bakım hem kendinizi iyi hissetmenize hemde cilt bakımının ardından elde edilen sonuçlar karşısında mutlu olmanızı sağlar. Hangi cilt tipine özel cilt bakımları yapılır veya evde cilt bakımı nasıl yapılır sizler için bunu detaylandıracağız.

Evde Yapılan Cilt Maskeleri ile Güzelleşmek

Evde cilt bakımı yapmak veya en ekonomik biçimde evde cilt bakımını nasıl yapacağımın cevabı her cilt tipi için farklılık göstermekte. Evde yer alan pek çok malzeme cilt bakımı için yeterlidir. Evde doğal cilt bakımı ve yüz bakımı yapmak için öncelikle yapılan sıralamalar çok önemlidir. Yüz güzelliği için cildin temizlenmesi gerekli. Daha sonra ise cildin yatışması ve kaybolan yağlı görünümün dengelenmesi adına cilt de yapılacak küçük hareketler ile masaj yapılmalı. Bu sayede cilt yogası denilen bu işlem ile cilt rahatlatılmalıdır. Bu işlemin ardından mutlaka tonik işlemine geçmelisiniz. Tonik aracılığı ile de cildin kaybolan yağının yerine doğal bir biçimde dengelenme sağlanır.  Eğer tonik işleminden sonra cilt kurur ise uygun bir doğal yağ yardımı ile desteklenir. Cildiniz yağlı ise de su bazlı nemlendirici veya alovera jeli kullanılarak rahatlatılmalıdır.

Cilt Nasıl Temizlenir?

Defne sabunu, ülkemizde özellikle Hatay yöresinde yaygın olarak bulunmakta. Antiseptik özelliği sayesinde hem saç hemde cilt bakımlarında güvenle kullanılabilir.  Defne sabunu cilt de yer alan sivilceleri temizleyerek cildin temizlenmesi için uygundur. Hem ekonomik bir şekilde hemde doğal yöntemler ile cildinizi temizlemiş olursunuz.  Cilt temizliğinde kullanılan sabunda isterseniz avucunuzda köpürterek dilerseniz de doğal kabak lifini sabun yardımı ile köpürterek uygulayabilirsiniz. Kullanılan doğal kabak lifi peeling yaparak cildin temizlenmesine yardımcı olur. Ancak doğal kabak lifinin hafta da ikiden fazla kullanılması cildin tahriş olmasına neden olur.