GENİŞLEYEN GÖZENEKLER

Gözenekler, cilt güzelliğinin en büyük anahtarıdır. Pek çok insanın ortak şikayetleri arasında olan geniş gözenekler, sağlıklı bir görünüme kavuşulması adına yapılması gerekenlere dikkat çekmek istiyoruz. Yağ üreterek salgılama görevi üstlenen gözenekler, cildi alerji ve çevresel kirlilikten korumak adına bu görevlerini yerine getirmemesi halinde yağların deri alt bölgesinde inerek kist oluşumuna ve deri altı enfeksiyonlarına neden olur.Ayrıca vücut tarafından salgılanan sıvıların dışarı atılmasını sağlar. Cilt gözenekler sayesinde nemli kalarak, yağ ve ter gözeneklerden çıkar. 

Gözenekler Neden Genişler

Estetik açıdan sorun oluşturan ve normalinden daha geniş gözeneklerin oluşum nedenleri; günlük cilt bakımının ihmali, genetik özellikler, UV ışınlarına maruz kalma, yaşlanma, sigara kullanımı, hava kirliliği şeklinde sıralanabilir.Nasıl bir cilt tipine sahip olacağını belirleyen etken genetik özelliklerdir. Büyük gözeneklerde bunun yanı sıra yağlı ve karma ciltlerde daha sık rastlanır. Gözenekler kuru ciltlerde daha küçüktür. Cilt gözeneklerin kapatılmasına gün boyu ciltte kalan makyaj neden olur. Zamanla hava almayan cilt zarar görmekte. Yağ ve bakteri birikimi ayrıca her gün yıkanmayan yüzlerde oluşur. Bütün bu belirtilenler cilt gözeneklerinin genişlemesine, siyah nokta ve sivilce oluşumunu sağlar.

Cilt Bakımını Eksik Etmeyin

Cilde esneklik veren kollajen ve elastin miktarları yaş ilerledikçe azalır. Gözenekler genişleyerek ciltte sarkma meydana gelir. Cilt dayanıklılığını artıran ürünler ile cilt bakımına özen gösterilmelidir. Sağlıklı bir cilde ve görünüme kavuşmak için genleşmiş gözeneklerden uzaklaşarak şunları yapmak mümkün: Lazer uygulamaları, sıkılaştırıp küçültmek amacıyla fiziksel ve kimyasal soyucu ürünler, mikro iğneleme işlemleri gibi tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Bu sayede ciltte keratin hücrelerinin oluşumu, kollajen sentezini uyararak gözeneklerin daralması ve çaplarının küçülmesi, gözenek derinliğinin azalması üzerine çalışılmakta. Cilt de bulunan ölü derilerden uzaklaştırılarak gözeneklerin sıkılaştırılması tedavi sonrasında kullanılan ürünler ile mümkün.

Gözeneklerin daha fazla büyümelerini engellemek, gözeneklerin kapatılması için mücadele etmekten daha iyi bir çözümdür. Bunun için;

  • Peeling gibi ürünler kullanılarak cildin düzenli temizliği yapılmalı
  •  C vitamini, A vitamini ve Retinol içeren kremler kullanılmalı
  • Nemlendiricilerden yağsız olanları kullanmak
  • Cildi güneş ışınlarından uzaklaştırmak
  • Cildi her gün tonik ile temizlemek 
  • Makyaj yapılırken fondöten seçimlerinde yağsız ve su bazlı olanları kullanmak
  • Vücudun sıvı ihtiyacı için her gün bol su içmek. Bu sayede toksinler su yardımı ile dışarı atılır.

Estetisyenlik Kursu ve Güzellik Uzmanlığı eğitimlerimiz hakkında detaylı  bilgi almak için buraya tıklayınız.