GÜNLÜK HAYATTA YAPILMASI GEREKEN CİLT BAKIM DETAYLARI

Daha sağlıklı bir cilt,  günlük hayatımızda gözden kaçırdığımız ama asıl olarak da cildiniz için fark oluşturacak detaylar ile sağlanır. Hayatın içerisinde rutin olarak dahil edilen detaylar sayesinde olduğundan daha iyi görünebilir ve iyi bir cilt sahibi olabilirsiniz.

Günlük Yapılması Gerekenler

Yatmadan Önce Yüzünüzü Yıkayın

Hava kirliliği başta olmak üzere günlük hayatta pek çok olumsuz etkene maruz kalan yüzümüzü rahatlatmak için gece yatmadan önce bol su ile yıkamalıyız. Tahriş edici seviyelere erişmesi  yüzünüzde bulunan kirin sivilceye dönüşme sorunu açığa çıkartabilir. Su ısısının doğru ayarlanarak yüzünüzü yıkamalısınız. Fazla sıcak suyla yıkanan ciltlerde hassas doku zedelenmesi gerçekleşebilir. Cildinizin yıpratıcı hale gelmesi özellikle soğuk havalarda çok sıcak suyun yüze teması ile gerçekleşir. 

Makyaj Temizliğinden Sonra Cildi Arındırma

Makyaj malzemeleri, üreticiler aracılığı ile geliştirilen ürünlerdir. Gelişen formüller ile makyajın yüzde dağılmasını engellemek için zor çıkan makyaj ürünleri de satışa çıkabilmekte. Cildinize uygun cilt temizleme ürünleri ile makyajınızı temizleyebilirsiniz.

Havlu Kullanımı

Havlu kullanımı gözden kaçan en önemli detaylar arasında gelir. Daha çok bakteri üretmesine sebep olan şey havlunun birden fazla kullanılmasıdır. Cildiniz, havlu kullanımına özen göstermezseniz yıpranarak zarar görür. Doğru ve yumuşak havlu kullanımı ile bunun önüne geçmek mümkün. Aynı zamanda bir havluyu tekrar tekrar kullanmamalısınız.

Bol Bol Su Tüketimi

Suyun vücut için önemi anlatmakla bitmez. Temel besin kaynağı olarak sağlıklı bir cilt için temel şart sudur. Cildin hem nemlenmesine hemde diri tutulmasına yardımcı olur. Günlük tüketilmesi gereken su miktarları, su tüketimini tavsiyede bulunanlar için değişiklik göstermekte. Sekiz bardak su tüketimi Amerika Birleşik Devletlerinde tavsiye olunur. Daha çok su tüketimi ise sıcak iklimlerde terlemenin fazla olmasından önem arz etmekte.

Önerilen miktar ne kadar olursa olsun temelinde yatan neden hep aynıdır. Fazla su tüketimi cildi nemli tutacağından cildin yenilenmesinde ve parlak görünmesine yardımcı olur. Nemlendirici işlevi ile su, içeriden dışarı doğru etkilidir.

Güzel Bir Uyku

Uyku süresi kaliteli bir uyku için nasıl uyunması gerekliliği oldukça önemli bir etkendir. Bir örnek ile açıklayacak olursak eğer; yüzünüzün ezilmesini engellemek adına sırt üstü yatılmalıdır. Aynı zamanda kırışıklık oluşumunu da engeller. Yüksek yastık kullanımı ise yüzde oluşan kan dolaşımını artırırken  göz altlarında oluşan torba oluşumunu da engellemektedir.