İŞ GÖRÜŞMELERİN DİKKAT EDECEK ALTIN KURALLAR

Mülakat, iş başvurularının önemli bir adımıdır. Kağıt üzerinde oluşturulan öz geçmişlerinizden daha çok kendinizi tanımanızda mülakatlar yardımcı olur. Ancak pek çok firma sadece öz geçmiş yazılarını ciddiye almakta. Bu kapsamda firmalar için mülakat aşamalarında işi almak için kendinizi iyi ifade eden sorulara cevap vermeniz ve stres altındayken ki tavrınız büyük önem taşır. 

 Görüşme Yapılacak Firmanın Geçmişi Araştırılmalı

Firma hakkında iş başvurularında mutlaka araştırma yapmak gerekli. Ayrıntılı bilgi almak için firma ile ilgili görüşleriniz oldukça önemli. Firma yöneticilerini incelemek adına hangi grup yada aileye ait olunduğu hakkında alanlar ile çalıştığının araştırılması ve tüm sosyal medya hesaplarında incelemek için gelebilecek tüm sorulara karşılık hazırlıklı olmanıza yardımcı olur.

Kıyafetlerinize Dikkat Edin

İyi izlenim bırakmak için görüşmelerde kısıtlı bir zamanınız vardır. Yapılan araştırmalara göre ilk intiba 30 saniye içinde olur. İş görüşmelerinde giyimlerinize dikkat edilmeli. Kıyafet seçimlerinde ne dikkat çekici renkler neden sönük renkler tercih edilmeli. Kurumsal kıyafetler tercih edilerek profesyonelliğinizi bozmayın. Bunların yanı sıra yüzünüzden gülümsemeyi de eksik etmeyin

 Stres Yöntemi ve Takım Çalışması Hakkında Becerilerinizi Ön Plana Çıkarın

Stres altında çalışma becerisi iş hayatının zorlu yönlerinden biridir. Bu durumu doğru yönlendirmek ve doğru bir biçimde karşı tarafa anlatmak bizi görüşmelerde bir adım öne taşır. Daha önce edinilen tecrübelere dayanarak takım çalışması ve zaman yönetimi gibi alıcı noktaları görüşme aralarında paylaşmak etkili olacaktır.

Güncel ve Doğru Referans Vermek

İş görüşmelerinde verilen referans bilgilerinde daha önce çalıştığınız kurum ve kuruluşlarda proje yetenekleri, sorumluluk gibi konular hakkında bilgi sahibi olunan kişilerden belirlenmeli. Referanslarda, hakkınızda detaylı bilgiye sahip  kişiler önerilmediğinde bu durum işi almanıza dahi neden olabilir. Ayrıca referans bilgilerinde yaşanılan son zamanlarda ki yanıltıcı bilgiler ile firma yetkilileri bu konuya hassasiyet göstermekte. Sizi tanıyan ve güncel referans bilgileri ile her zaman yaptığınız işi ifade eden derecede kullanılmalı.