Kalıcı Makyaj Cihazları ile Dövme Cihazları Arasındaki Fark

Kalıcı Makyaj Cihazları ile Dövme Cihazları Arasındaki Fark Nedir?

Cilt rengini implante etme sanatı olarak tabir edilen, mikro-pigment uygulaması olarak da isimlendirilen kalıcı makyaj; hijyenik ve tek kullanımlık olan iğneler yardımıyla doğal içerikli boyaların deri altına yerleştirilmesi anlamına geliyor. Tamamen cilt ile uyumlu ve sağlıklı boyaların kullanıldığı kalıcı makyaj esnasında kullanılan boyalar ve cihazlar da özel olarak tasarlanıyor.

Kalıcı makyaj kelimesi çoğu zaman dövme (tattoo) kelimesi yerine kullanılsa da aslında iki tekniğin de kendine has yöntemleri bulunuyor.

İğne ile deri altına bitkisel boyalarının enjekte edilmesi olarak tanımlanan dövme; aslında çok eski çağlardan beri hem erkeklerin hem de bayanların süslenmek, daha güzel görünmek adına başvurdukları bir yöntem.

Kalıcı makyaj ile dövme esnasında kullanılan boyalar, cihazlar da tıpkı işlemleri gerçekleştiren kişilerin unvan ve yetenekleri gibi farklılık gösteriyor.

Peki; kalıcı makyaj ile dövme cihazları arasındaki farklar neler?

  • Kalıcı makyaj, kadınların yüz bölgesine uygulandığı için kalıcı makyaj cihazlarının da yüzün hassas cilt yapısı göz önünde bulundurularak tasarlandığını söyleyebiliriz. Standart bir dövme cihazı ile yüze herhangi bir şekilde dövme yapılması söz konusu değildir. Yüze dövme makinesi ile işlem uygulamak; oldukça can yakıcı olabileceği gibi kişinin cildinin ciddi anlamda hasar görmesine de neden olabilir.
  • Kalıcı makyaj esnasında kullanılan tüm cihazların 0 hijyen garantisi vermesi zorunludur. Bu cihazlar; dişli ile çalışır ve her kalıcı makyaj esnasında kullanılan iğnelerin de değiştirilmesi gerekir. Lakin dövme esnasında kullanılan cihazlar; sarmalı sistem ile çalışır ve bu cihazları sürekli olarak sterilize etmek gerekir.
  • Kalıcı makyaj cihazlarına nazaran daha hızlı çalışan ve geniş çizgiler çizebilen dövme cihazları; derinin derinliklerine kadar işleyebilir. Lakin kalıcı makyaj cihazları, cildin 2. katmanına kadar ulaşma potansiyeline sahiptir.
  • Kalıcı makyaj cihazları; her vuruşta eşit güç veren, değişmeyen tutarlı iğne derinliğine sahip olan cihazlardır. Bu sayede kişinin daha az acı hissetmesi de garantilenmiş olur. Ancak dövme esnasında kişinin acı çekip çekmemesi; daha çok dövme sanatçısının kabiliyetine bağlıdır.
Kısacası kalıcı makyaj cihazlarının da tıpkı kalıcı makyaj boyaları gibi daha özenle tasarlanan, hijyenik cihazlar olduğunu ifade edebiliriz.

Detaylı Bilgi İçin

Detaylı bilgi için Kalıcı Makyaj Kursu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.