KİRPİKLERİNİZE İYİ BAKIN!

Kirpikler, kimide uzun uzun yer alırken kimilerinde ise kısacık. Bazı kimselerde gür bir şekilde bulunurken bazılarında ise seyrek şekilde yer almaktadır. Kirpiklerde üstelik makyajında önemli bir etkisi bulunmakta. Herkesin ortak çabası ise uzun ve gür kirpiklere sahip olmaktan geçer. 

Rimelleri her gün kirpiklerinize boca ediyoruz. Ancak farkında mıyız kirpiklerin ne işe yaradığından. Ya da kirpik bakımlarının nasıl olması gerektiğinden?

Ortalama olarak 500- 600 tane olan kirpikler insanda büyük bir görev üstlenerek gözü dış etkenlerden korumaktadır. Ancak bu sayı kişiden kişiye tabi ki farklılık göstermektedir. Toz, duman gibi göze girecek olan dış etkenlere karşı kalkan etkisi görür. Terlendiğinde bile hatta terin göze girmesini dahi engellemekte.

Saçlarımız gibi tabi kirpiklerimiz de zaman zaman dökülmeler görülebilir. Günde birkaç tane kirpiğin dökülmesi sağlıklı bir bireyde dahi normal görülmektedir. Bu kapsamda dikkat edilecek önemli bir husus yer almakta. Rimelleri gün içinde bolca kullandığımızda daha hacimli görünmesini sağlarken aynı zamanda gün sonlarında mutlaka temizlenmesi gerekmekte.  Dökülme oranı olarak temizlenmeyen ve rimelli kalan kirpiklerde daha çok rastlanmakta. Kullanılan ürünün de göz dostu olması tabi oldukça önemli. Göz ve çevresi diğer organlara göre daha hassas olduğundan dolayı buraya uygulanacak olan ürünlerinde  bu kapsamda yer alması gereklidir.

Rimeli upuzun ve gür kirpikleriniz bulunduğu için kullanmıyorsanız eğer, bakımlarını asla ihmal etmemeli. Badem yağı kirpikler için iyi gelen bir bakım kürüdür. Kirpiklere gece yatmadan önce uygulanan bu yağ ile olduğundan daha dolgun ve sağlıklı kirpiklere sahip olabilirsiniz. 

Unutulmamalı ki dünyayı algılamamıza yardımcı olan gözümüzün en yakın dostu olan kirpiklerin bakımı oldukça önemli. 

Kirpiklerinizi Çoğaltacak Güzellik Sırları

Genetik olarak şayet gür ve kolay dökülmeyen kirpiklere sahip iseniz oldukça şanslısınız. Bu sayede çok fazla maskara kullanımına gerek duymuyor ve göz makyajı yapmıyorsunuz demektir.  Yaşın ilerlemesiyle beraber değişen hormon yapısıyla çeşitli hastalıklardan ötürü kirpiklerde kopma, dökülme ve azalmalar görülebilir. Doğal yöntemlerle dökülen kirpiklere engel olmak ve güçlendirmek için yapılacaklar;

  • Makyajınızı temizlemeden uyumayın
  • Başkasının makyaj malzemelerini kullanmayın
  • Makyaj ürünlerinizin son kullanma tarihlerini kontrol edin

Bu kriterlere dikkat edildiğinde daha sağlıklı kirpiklere sahip olabilirsiniz.