Kış Ayında Cilt Sağlığı İçin 9 Öneri

Sıcak Su

Sıcak su deri üzerindeki koruyucu yağ tabakasına hasar verir. Sık banyo yapılması ve el yıkanması, derisi hassas olan kişilerde sakıncalıdır. Banyo süresi 5-10 dakika olduğunda derideki nem oranı artar, ancak daha uzun süreli banyo, deri hücrelerindeki su oranını azalır ve cildin kurumasına neden olur. Ilık suyla banyo yapılması önerilir.

Hafif Sabun

Kokulu, deodorant ve alkol içerikli sabunlar cildi tahriş edebilir. Sabun PH oranının 5,5 olması tercih edilmeli. Yağlı sabun ve jeller cilt sağlığının korunmasında faydalıdır.

Nemlendirici Kullanımı

Banyo sonrasında nemlendirici kullanmak, kremin etkisini birkaç kat artırır. Banyo sonrası, eller ya da ayaklar yıkandıktan ve kurulandıktan hemen sonra (ilk 3 dakika) uygun nemlendirici sürülmesi de kremin etkisini artırır. Aşırı kuru ciltlerde üre ve asit laktik içerikli nemlendirici daha faydalı olabilir.Tek sakınca, eğer ciltte egzama varsa, bazen nemlendiricilerin cildi tahriş edebiliyor olması. Eğer nemlendirici kullanmanıza rağmen cilt kuruluğu devam ediyorsa, cildiye uzmanına başvurulması önerilir.

Traş Epilasyon

Banyo sonrası tüyler yumuşadığı için tıraş işleminin bu süre içinde yapılması önerilir. Kuru ciltlerde tıraş öncesi (yüz, bacak ve diğer bölgeler için) tıraş köpüğü veya jel kullanılmalı. Jel daha etkili bir şekilde cilt tahrişini önleyebilir. Tıraş köpüğü kullanılırken 3 dakika ciltte bekletilmeli ve tıraş tüylerin çıkış yönünde yapılmalı. Aksi takdirde kıl dönmesi ve batmasıyla tahrişe neden olabilir. Tıraş bıçakları en fazla 5-7 kez kullanım sonrası kesinlikle değiştirilmeli. Bu durumda cilt tahriş riski azalır.

Peeling

Yaz mevsimi güneşin etkisinin fazla olması nedeniyle peeling için uygun zaman bir olmayabilir. Ancak, sonbahar ve kış ayları sivilce izleri ve ince kırışıklıklar için glikolik asit içerikli ürünler ile peeling yapılması açısından uygun mevsimlerdir.

Güneş Koruyucu

İnsanlar genel alışkanlık olarak yaz aylarında güneş koruyucu kremler kullanır. Yağmurlu havalarda bile ultraviyole ışınları bize ulaştığı için kış mevsiminde de en az 30 SPF güneş koruyucu kullanılması önerilir. Yüksek rakımlarda ve karlı ortamda güneş koruyucusu kullanımı daha da önemlidir. Cildimizi soğuk hava etkisinden korumak için ve soğuk sıcak şokunu önlemek açısından eldiven, uygun çorap, ayakkabı, bere ve atkı gibi aksesuarların kullanımı gereklidir.

Saç

Yaz aylarında güneşin etkisiyle yıpranmış saçlara, kış aylarında uygun bakım yapılması gerekebilir. Saçın nemini artıracak yumuşak saç şampuanları ve saç bakım kremleri önerilir.

Antioksidan Tedaviler

Cilt yaşlanmasını önlemek için saç-tırnak bakımı açısından hem krem olarak hem de ağız yoluyla çinko, A, E, C içerikli vitaminler ve antioksidan etkisi olan diğer ürünlerin, doktora danışarak kullanılması önerilir.

Bebekler İçin

Bebeklerin cildi daha hassas olduğu için kış aylarında soğuktan korunmaları ve nemlendirici kulanımı daha da önemlidir. Cilt yapılarına uygun hassas içerikli, alerji yapmayan ürünler tercih edilmeli.