LAZER EPİLASYON HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Son yılların en popüler bakım uygulamalarından biri de Lazer Epilasyon olmuştur. Bunun nedeni %80 ortalama ile başarı göstermesinden kaynaklanmaktadır. Günlük hayatta kadınlara zaman kazandırırken aşırı kıllanma problemi olan erkelere de çözüm sunmaktadır.

Lazer Epilasyon Nedir?

Genelde zahmetli, sık tekrarlanması gereken ve ağrılı bir prosedür olarak vücutta istenmeyen kıllardan kurtulmak için insanların karşısına çıkmaktadır. Vücutta yer alan kıl ve tüyler pek çok insan açısından bir problem teşkil etmektedir. İnsanlar bunları kalıcı bir biçimde yok edilmesi adına  için birtakım arayışlara sevk etmiştir. Bu sorunun çözülmesi için uzun yıllar boyunca tüm dünyada pek çok yöntem geliştirilmiş ve denenmiştir. Lazer epilasyon yöntemi, son 15-20 yıldır kullanılan ve vücuttaki tüy ve kıllardan kalıcı bir biçimde kurtulmak için geliştirilmiş ve denenmiş olan en etkili yöntemdir.

Lazer Epilasyon Nasıl Etki Gösterir?

Başarılı bir sonuç alınabilmesi adına lazer epilasyon uygulamasında cilde gönderilen lazer ışınlarının cildin alt katmanlarına nüfuz etmesi, hedeflenen kıl köklerine ulaşması ve burada ısı enerjisine dönüşerek kıl köklerine hasar vermesi gereklidir. Cilt de kıl kökleri ne kadar derinde yer aldığı, vücudun farklı bölgelerine göre değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak kıl kökleri cilt yüzeyinin 2 ile 5 mm altından yer alır. Cilde verilen lazer dalga boyunun lazer epilasyon uygulamasında cildin altına ulaşacağı mesafenin bu sınır kapsamında yer alması gereklidir.

Lazer ışını kıl köklerine ulaşarak burada ısı enerjisine dönüşür, kıl kökleri üzerinden bir hasar meydana getirir. Kıl kökü hücreleri tahribata uğrayan kendisini bir daha yenileyemez ve böylece kıl kalıcı şekilde yok edilmiş olur. Lazer epilasyon uygulaması ya da bir diğer değişle lazerli epilasyon kıl köklerine gönderilen lazer ışını seçici fototermoliz yöntemi ile kıl kökünde yer alan melanin maddesini hedef alır. Diğer dokulara herhangi bir zararı bulunmaz. Bu nedenle ötürü güvenli ve etkin bir epilasyon işlemi için, kişinin cilt rengi; kıl kalınlığı, kıl rengi ve kıl yoğunluğunun dikkate alınmasını ve cilde gönderilen lazer ışınlarının dalga boylarının bu duruma göre ayarlanması önemlidir.