MAKYAJDA YÜZ ŞEKİLLERİNİN ÖNEMİ

Kusursuz bir makyaj ile göz kamaştırmak için yüz şekline uygun makyaj yapmak gereklidir.

Makyajda, yüz şeklinin önemi oldukça büyüktür. İster uzun olsun isterse yüz şeklin yuvarlak olsun , doğru makyaj teknikleri kullanıldığında daha iyi bir görünüm elde edilebilir. Bu hususta önemli olan yüz şeklini tanımak ve ön plana çıkarman ve geri plana atman gereken yerleri iyi bilerek doğru bir makyaj yapmaktır. 

Yüz Şeklini Nasıl Öğrenebilirsin?

Yuvarlak, kalp, oval veya kare. Her bireyin yüz şekli birbirinden farklıdır. Bunları sizler için detaylandırıyoruz. 

Oval Yüz Şekli

Yüzün uzunluğu, elmacık kemiklerin genişliğinden daha fazla olan oval yüz şeklinde çenenin genişliği aynı şekilde alnın genişliğinden fazladır. Elmacık kemiklerin hizası genel olarak yüzün geniş kısmıdır. 

Kare Yüz Şekli

Elmacık kemiklerin genişliği, alnın genişliği ve çene genişliği kare yüz şeklinde ortalama olarak birbirine yakındır. Çenenin kıvrımları yuvarlak bir görünümden çok daha sert açılarla oluşmaktadır.

Kalp Yüz Şekli

Elmacık kemiklerin ve çenenin genişliği, alnın genişliğinden fazladır. Genel olarak alnın ve elmacık kemikleri yüzün en geniş kısmıdır. Çene genellikle kalp yüz şeklinde sivridir.

Yuvarlak Yüz Şekli

Elmacık kemikler ile yüzün dik uzunluğu yuvarlak yüz şeklinde birbirine yakındır. Çenenin ve alnın genişliği birbirine eşittir. Genel anlamda çenenin kıvrımları, kare yüz şekline göre daha yuvarlaktır.

Uzun Yüz şekli

Yüzün görünümü belirgin bir biçimde uzundur. Elmacık kemikleri ve çene alınla birlikte birbirine yakındır. Çene kıvrımı ise daha yuvarlaktır.

Üçgen Yüz Şekli

Yüzün en geniş kısmı üçgen yüz şeklinde çenedir. Çene, alın ve elmacık kemiklerine oranla daha dar bir görünümdedir.

Belirli bölgelere dikkat çekmek amacıyla yüz şekillerine göre makyaj yapmak gereklidir. Makyaj yaparken neyi ön plana çıkaracağınız ve nereyi kapatacağınızı iyi bilmelisiniz. Doğru kaş şekli ile birlikte yuvarlak yüzlü kadınlar gözlerini ön plana çıkarmalı. Gözlerini kalp suratlı kadınlar öne çıkarmalı iken, oval ve kare yüzlü kadınlar ise vurguyu merkezde tutmalılar. Bunun nedeni ise simetrik bir özelliklerinin bulunmasından dolayıdır.