MANİKÜR TEKNİKLERİ

Manikür ve pedikür, bakımlı olmanın ön şartları arasında yer alır. İletişim esnasında eller en önemli unsurdur. Pek çok kuaför salonlarında el-ayak bakımı yakın zamana kadar ek iş olarak uygulanıyordu. Ancak son dönemlerde kuaförlük den ayrılarak cilt bakım ve güzellik salonlarında gerçekleşen temel işlemler arasında yerini aldı.

El ayak ve tırnakların güzelleşmesi için manikür ve pedikür yapılır.Manikür teknikleri,  tırnaklara şekil verme, masaj uygulaması, temizleme, ölü derinin kesilmesi ve oje sürülmesi gibi aşamaları içerir.  Sağlık kurallarına uygun ortam ve koşullarda manikür işlemi yapılmalıdır. Uygun görülen kişiye özel alet kullanımı olsa da malzemelerin sterilize işleminden geçmiş olması da önemli bir husustur. Pek çok bulaşıcı hastalık aksi taktirde kişiden kişiye taşınmaktadır.

Manikür de İzlenecek Yol:

Manikür de izlenecek yol da ilk olarak yumuşatıcı bir törpü yardımı ile tek bir yöne doğru törpülenmeli. İleri geri törpülenme aksi halde tırnakların zayıflamasına ve katmanların da ayrılmasına neden olmakta. Ilık suda törpülenen tırnaklar bekletilerek ölü hücrelerin ve tırnak etrafında yer alan fazla derinin tamamen yumuşamasına yardımcı olur. 

Doğru bir tırnak itici ile tırnak etlerinizin yumuşamasından sonra geriye doğru itin. Tırnak etinin altında yer alan matriks bölgelerinde asıl uzama meydana geldiğinden bu bölgelerde canlı hücrelerin ölü hücreleri itmesiyle tırnak plağı oluşmaktadır. Manikür de bu nedenle tırnak et bakımı oldukça önemli. 

Katikül makası ile itilen tırnak etleri, fazla derine inmeden kanama gerçekleştirmeden tırnak etlerinizin pembeleşme sine kadar kesmeye başlayın. Bu işlemden sonra da artık cildinize uygun kremler ile bileklere kadar tüm ele yapılan masaj ile oje sürmeye başlanılabilir. 

Ojenizi, zevkinize göre taşırmadan ve katlarınızı abartmadan sürebilir ve manikürlü ellerinizin keyfini çıkartabilirsiniz.