Profesyonel Bir Makyaj Sanatçısı Nasıl Olunur?

Profesyonel Bir Makyaj Sanatçısı Nasıl Olunur

Bir makyaj sanatçısı tuval olarak insan vücudunu kullanarak kozmetik ürünlerini ve hatta prostetikleri (protez parçaları) uygulayan kişidir. Sanatsal yetenek aslında kozmetolojinin sadece bir yönüdür, zira makyaj uzmanları bu kariyeri eğlenceli ve heyecan verici olduğu kadar zorlu da kılan farklı teknikleri geniş bir yelpazede gerçekleştirirler.

Çok yönlü makyaj sanatçıları için Modadan Özel Efekt Makyajına, Tiyatro ve Sahne Makyajından Gelin Makyajına kadar birçok fırsatlar vardır ve makyaj sanatçısı maaşları hiç de azımsanacak rakamlarda değildir.

Kendiniz için En İyi Makyaj Sanatı Okulunu Nasıl Seçebilirsiniz

Bu kariyerin peşinden gitmeye karar verdiğinizde, tüm eğitsel ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir okul bulmanız gerekiyor. Doğru bir eğitim kurumu prestijli ve ekonomik olmanın yanı sıra gerekli lisans ve belgeleri alabilmenizi sağlayacak düzeyde sınıf ve programları size sunmalıdır. Çoğu program en az 3 ila 6 ay sürer.

Önceliklerinizin ne olduğu konusundaki karar size aittir, ancak biz size şehrinizdeki en iyi eğitim kurumlarını ziyaret ederek her birinin temsilcilerinden programları hakkında ayrıntılı bilgi almanızı tavsiye ediyoruz.

Elinizdeki öncelikler listenizle birlikte estetisyenlik okulları listenizi birkaç taneye indirebilirsiniz. Bu noktadan sonra karar vermek çok daha kolay olacaktır.

Profesyonel Bir Makyaj Sanatçısı Nasıl Olunur?

Makyaj sanatçısı (makeup artist) olmayı gerçekten isteyen herkes bunu başarabilir. Bu meslek için bir yaş ya da cinsiyet farkı söz konusu değil. Fakat en önemli adım bir profesyonel makyaj eğitimi kursuna katılmak suretiyle sektöre adım atmanız.

Makyaj sanatçısı olmak için birçok şehirde resmi olarak tanınmış ve Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika verebilen bir okuldan eğitim almalılar. Ve bu konudaki gerekli sınavları geçerek lisanslı bir makyaj sanatçısı ya da kozmetolojist olmaya hak kazanmaları gerekiyor.

Bazı sınavlar yalnızca kozmetoloji lisansı verirken, bazı özel sınavlarla makyaj sanatçısı unvanını da elde edebilirsiniz.

Okulla iletişime geçerek daha fazla bilgi isteyin, kursa kayıt başvurunuzu yapın. Birçok makyaj sanatçısı programı 3 ila 6 ay arasında bir zaman alacaktır. Bazı okullar gündüz, akşam ve hatta hafta sonu sınıfları açıyor olabilirler, bu durumda kendinize en uygun programı seçebilirsiniz.

Mezun olduktan sonra, okulunuz gerekli sınava girmenize yardım edecektir. İyi bir eğitim kurumunda okulunuz gerekli işi edinebilmeniz adına size destek de sağlayabilecektir. Kendiniz de bazı araştırmalar yapabilirsiniz.

Makyaj Sanatçısı Maaşları – Nerelerde Çalışabilirim, Ne kadar Kazanabilirim?

  • Televizyon ve sinema dünyasının yıldızlarıyla, müzisyenlerle ya da podyum ve magazinleri süsleyen modellerle çalışabileceğiniz bir kariyer sizleri bekliyor. Elbette sektöre yeni adım attığınızda kazancınız çok yüksek olmayacak ve setlerdeki çalışma koşulları size biraz ağır gelebilecektir. Ancak bunu göze almaya hazır olduktan sonra, zaman içinde tecrübenizi artırdıkça ve kendinizi kanıtladıkça daha iyi yerlere gelmeniz, böylece kazancınızı da yükseltmeniz mümkün.
  • Kataloglar, defileler, reklam filmleri ve sinema sektöründe makyözlük yaparak, her geçen yıl kendinizi ve kariyerinizi parlatabilirsiniz. Ayrıca özel etkinlik makyajları, gelin makyajları, teatral makyaj, özel efektler ve ‘airbrush tekniği’ ile yapılan vücut makyajı gibi alanlarda da kendinize kariyer fırsatı bulabilecekseniz.
  • Bu süreçte adınızı pazarlayacak çalışmalar da yapabilirsiniz. Ülkemiz de makyaj sanatçılığına hobi olarak başladıktan sonra zamanla sektörde profesyonelleşen başarılı makyaj sanatçısı örnekleri ile doludur.
  • Araştırmacı olarak, yurt içi ve yurt dışı tüm kaynaklardan, yayınlardan faydalanarak, başarılı makyaj örneklerini sürekli inceleyerek bu sektördeki gelişim sürecinizi en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz. Ayrıca fırsatını bulduğunuz anda bir makyaj sanatçısına asistanlık yaparak kariyerinize önemli bir katkı da yapabilirsiniz.

Kalıcı Makyaj Hakkında Bilgi

Makyaj konusundan sonra kalıcı makyaj eğitimleri hakkında merak ettiklerinizi linkimizi tıklayarak inceleyebilirsiniz. 1997’den beri binlerce öğrencimizi meslek sahibi yapmanın gururuyla 20.yılımızı özel fırsatlardan faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz.