PROTEZ TIRNAK EKİPMANLARI

Tırnak üzerine, protez şeklinde veya  çatlamış, kırılmış tırnaklar  için estetik görünüm vermek amacıyla kullanılır. Aynı zamanda tırnak yeme alışkanlığı bulunan ve tırnak boşalması yaşayan kişiler içinde uygundur. 

Bu işlemler yaklaşık olarak 45 dk. veya 2 saat süreyi kapsayan işlemler yapılarak bakımları yapıldığı sürece protez tırnaklar uzun süre kullanılmaktadır. Tırnak bakımları sağlık için oldukça önemlidir. Keratin adı verilen bir yapıdan oluşan tırnaklarda tabakalı bir yapıdan oluşur. Tırnak yapılarının düzgün olması sağlıklı bir beslenmeyle mümkün olmaktadır. Sağlıklı ve güzel görünüm için düzenli bakım işlemleri gereklidir.  Tırnak yapıları sağlıklı beslenmeyi yaşam biçimi haline dönüştürüldüğünde daha sağlıklı görünüm sağlar. Protez tırnak uygulaması psikolojik problemler, stres ve anksiyete gibi nedenler için önerilmektedir.  Kuru ve temiz tutulan tırnaklar ile bakterilerin tırnak altında büyümesi engellenmiş olur. Tırnak bölünmesine ise uzun süre tırnakların suyla teması ile gerçekleşir. Pamuklu lastik eldivenleri temizlik esnasında ve bulaşık yıkarken kullanıldığında daha sağlıklı tırnaklara sahip olabilirsiniz. 

Kullanılan temizlik ürünler ne kadar berrak olursa cilt de bir o kadar kurumaktadır. Doğal anti bakteriyel ve çağ ağaçlarından oluşan bileşenler kullanıldığında tırnaklar daha güçlü olur. Sabun ve güçlü kimyasallar içeren triklosanlar tırnaklar için oldukça zararlı bileşenlerdir.

Teknik ve malzemeye göre protez tırnaklar 3 farklı biçimde yapılabilir. Dipping sistem, akrilik sistem ve jelli sistem şeklinde isimlendirilir.

Akrilik Sistem

Sıvıdan ve akrilik pembe toz pudradan oluşmaktadır. Tırnak yüzeylerine bu iki karışımın sürülmesiyle yapılmakta. Kurutma ve sertleşme işlemi ise ultraviyole cihazlarında  ışık altında tutulmasıyla sağlanır. 80 kat normal tırnağa göre daha dayanıklıdır. Sağlıklı bir malzeme olarak mikrop barındırmadığından dolayı oldukça keskin bir kokusu bulunur.

Dipping Sistem

Tip adı verilen özel olarak üretilen takma tırnaklarıyla yapıştırıcı özelliklerle akrilik toz pudra aracılığı ile tırnağa uygulanması şeklinde dayanmaktadır. Sıvı bu teknikle akrilik sistem tekniğinde kullanılmaz.

Jelli Sistem

Protezin arkasında kalan boşluklar ile tırnağın uç kısmına takılmasıyla sürülen jel yapısı ile sıvı bir karışım ile kurutucu cihazla ile  ultraviyole marifetli ışık altında sertleşmesinin sonucunda elde edilen protez tırnaklar jelli sistem olarak isimlendirilmektedir. Protez tırnak tekniğinde en yaygın kullanılan çeşittir.

Eğitimlerimiz ve Protez Tırnak Kursu ile ilgili detaylı bilgi için Royal  Eğitim Kurumlarında yer alan kursunu inceleyebilir ve kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.