SELÜLİT NEDİR

Kadınların ortak problemlerinden biri de selülittir. Bacak ve kalça bölgelerinde genellikle görülen selülit, bir şekil bozukluğudur. Görünüm olarak portakal kabuğunu andıran selülit, kış aylarında pek rahatsız edici olmasa da yaz aylarında çaresi aranılan en büyük sorundur. 

Her kadının aradığı ve çare olarak aradığı selülit, her 10 kadından 8'inin karşılaştığı bir sorundur. Selülit hakkında bilinen yanlışları düzeltmek gerekirse, aslında zannedildiği kadar da kilo endeksli bir sorun değildir. Zayıf kişilerde de selülit görülebilir. Sadece selülit fazla yağ problemi olan kişilerin sorunu değildir. Oldukça ince yapılı olan kadınlarda da görülebilir. Yaşlanma ile zaman içinde kalıcı bir hal almakta. Cilt gerginliği, yaşlanma ile oluşmasıyla elastikiyetinin kaybolması ile cilt daha da incelmekte ve selülitler belirginleşmektedir. Dengeli beslenme ve düzenli spor selülitten kurtulmak için oldukça önemlidir. 

Selülitten Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

 Bol su tüketimi;

Su, vücudumuzun en büyük ilacıdır. Su tüketimim az oluşu her türlü cilt rahatsızlığını barındırmaktadır. Ödem atmanın ve vücudumuzda bulunan şiş görüntüsünün azalmasını su içmek sağlar. Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur ve selülitli bölgelerde oluşan yağ yakımını kolaylaştırır.

Yağlı besinlerin tüketiminin azaltılması;

Yağlı besinler, selülitin en önemli sebeplerinden biridir. Bol miktarda yağ kullanımı veya kızartma yapılan yemeklerden ziyade ızgara ya da haşlanmış yemekler tercih edilmeli.

Alkol, sigara ve kahve tüketimini azaltın;

Vücutta su tutulmamasına sebep olan alkol, sigara ve kahve gibi ürünler, selülitli görünümü büyük ölçüde artırmaktadır. 

Selülitli bölgelere masaj yapın;

Kan akışını, selülitli bölgelere yapılan masaj hızlandırmaktadır. Cildinizin nemli ve canlı görünmesini selülit masajında kullanılan çeşitli bitkisel yağlar sağlamaktadır.

Sıcak ve soğuk su uygulaması yapın;

Selülitli bölgelerde kan akışını hızlandırmak için bir diğer yöntem de arka arkaya uygulanan sıcak ve soğuk su uygulamasıdır. Bu uygulamaları özellikle sabahları yaptığınızda güne kan dolaşımlarını hızlandırarak başlayabilirsiniz.

Dar giysilerden ve yüksek topuklu ayakkabılardan uzak durun;

Yüksek topuklular ve sar giysiler kan dolaşımını yavaşlattığından dolayı selülit oluşumuna da zemin hazırlar.

Kese yapın;

Kan dolaşımını hızlandıracak olan kese, selülitli bölgelere uygulandığında gözenekleri açar. Bu sayede derinin daha rahat nefes almasını sağlayarak üzerinde pürüzlü görünümde yardımcı olur.