SIK YAPILAN MAKYAJ HATALARI

Birçok kadın sevse de sevmese de yolu bir şekilde makyajdan geçmektedir. Kimileri için bu geçiş keyif iken kimileri içinse oldukça sancılı bir durumdur.

Makyaj yapan bir kadının kaçınması gereken hatalar;

Fondöten seçimi

Fondöten seçiminde yanlış tercih yapmanıza neden olan, yeni alınacak bir fondötenin güneşte fazla kalmış olan el bileğine yada yanağınıza denemektir. Doğru fondöteni bulmak istiyorsanız, fondöteni boynunuza sürmelisiniz.

Fondöten uygulamasında fırçayı yüzde kaydırarak uygulamak

Fondöten kullanımında hafif bir fırça darbesi ile sabitleyerek uygulanmalıdır. Bu sayede hem fondötenin kapatıcı özelliği artırılacak hem de yüzünüzün dalgalı görünmesi engellenecektir.

Aydınlatıcı özelliği olan kapatıcıyı sivilcenin üzerine uygulamak

Aydınlatıcı özelliği bulunan kapatıcılar göz altlarına uygulanır. Sivilce üzerilerine uygulanan aydınlatıcılar onun daha görünür ve dikkat çekmesini sağlamaktadır.

Kapatıcı - fondöten sıralaması 

Pek çok kadının kafasını karıştıran kapatıcı- fondöten sıralaması oldukça önemlidir. İlk olarak fondöten uygulandığından cildinizde ki renk farklılıkları giderilir. Bu sayede yüzünüzde renk dengesi sağlayarak  kapatıcıyı uygulayabilirsiniz.

Lekelerin gizlenmesi

Kapatıcı- fondöten sıralaması lekelerin gizlenmesinde de değişmemekte. Hatta makyajı sabitlemek amacıyla üstüne bir de pudra uygulanmalı.

Göz altı kapatıcısının uygulama alanı 

Kadınların kafasını karıştıran bir diğer uygulamada göz altı kapatıcısının uygulama alanıdır. Bu kapatıcılar sadece göz altlarına değil de ters üçgen şeklinde daha geniş bir alana uygulanmalı.

Yağlı cildin nemlendirilmesi

Nemli bir cilde sahip olmak yağlı bir cilt tipinizin olduğunu göstermez. Cildin yağlardan arındırılarak, neme doyması sağlanmalı. Elma sirkesi sayesinde cildi nemlerden arındırabilirsiniz. Cilde 2 bardak suda elma sirkesi seyrelterek uygulamak ve ardından da tonik olarak poşet yeşil çay uygulamak cildinize iyi gelecektir. 

Krem nemlendiriciyi yağlı cilt tipine sahip olanların hem vücutlarından hem de yüzlerinde bolca kullanması

Renkli pudra ile ciltteki parlamaları kontrol etmek

Bu sayede makyajınız cildinizde maske gibi görünmekten uzaklaşır. Makyajın sabitlenmesi için transparan pudra kullanılmalı.

 T Bölgesindeki yağlanmayı umursamamak

Hijyenik yağ temizleme kağıtlarını çantanızda taşıyarak pırıl pırıl bir alından kurtulmanız oldukça basit.

Yağlı ciltlerin pırıltılı kozmetik ürünleri kullanmak