SİVİLCELER SORUN OLMAKTAN ÇIKIYOR

Kadın ve erkeklerin en çok sordukları soru sivilceler nasıl geçer? sorusudur. Sivilce, Dünyada ki milyonlarca insanı etkileyerek en yaygın problemler arasında yer alır. Gençleri derinden etkileyen sivilceli cilt problemiyle yetişkinler başa çıkmaktadır.

Sivilce Nasıl Geçer?

Ölü cilt ve kir gibi çeşitli sebeplerden tıkanan gözeneklerde meydana gelen sivilce, siyah noktalara ya da inflamasyona da neden  olur. Hormonal dengesizlik, aşırı aktif yağ bezleri, dalgalanma, kötü bir diyet, stres, ilaçlardan kaynaklanan yan etkiler gibi nedenlerden sivilce oluşumu olabilir. 

Aknelerden evde hazırlanan kürlerle kurtulmanın pek çok yöntemi bulunurken sivilcelerden kurtulmanın tek yolu limondur. Sinir bozucu ve aşırı utanç verici sivilcelerden kurtulmanıza içinde bulunan bileşenlerin özelliklerinden dolayı limon yardımcı olur. 

Bakterileri öldürmeye yardımcı olan doğal bir antibakteriyel özelliği bulunan limonun, cilt üzerinde biriken aşırı yağdan kurtulmanıza neden olur. Bunu içerdiği sitrik asit ile sağlar. Cildi temizleyerek ölü derinin dökülmesini sağlar. Ciltte kolajen üretimini artırarak C vitaminin yönünden zengin olan limon, yeni, cilt hücrelerinin oluşumuna yardımcı olur. Sıkılaştırıcı özellikleriyle askorbik asit gözenekleri küçültmeye yardımcı olur. Sivilce izlerinin yanı sıra aynı zamanda koyu renk lekelerinin de azalması için doğal bir görev yapar.

Doğru malzemeler kullanılarak limon ile lekesiz bir cilt ve güzel saçlar elde edebilirsiniz. Güçlü bileşenleri sayesinde limon suyu, cildinizin hassasiyetini kontrol etmenize yardımcı olur. Bileklerine 2 veya 3 damla limon suyu damlatarak 15 dakika bekletin. Kaşıntı ve kızarıklığa neden olmazsa, bunu yaparak çözümlere başlayabilirsiniz. Sivilceden kurtulmak için cildinize uymuyorsa başka çözüm yollarına bakın.

Limon Suyu ve Tarçın

Sivilce tedavisinde tarçın ve limon kullanarak antibakteriyel özelliği sayesinde sağlıklı bir cilt tabakasına sahip olabilirsiniz. Ayrıca tarçın, hafif bir aşındırıcı olarak da görev yapar.

Malzemeler

  •  2 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu
  •  1 çorba kaşığı tarçın

Yapılışı

Sivilcelerin üzerine limon ve tarçın suyunu karıştırıp uygulayın. Yaklaşık 15-20 dakika bekledikten sonra ılık su yardımı ile durulayın. Haftada 2-3 kez tekrarlayabilirsiniz. Bu işlemin ardından mutlaka nemlendirici kullanın.

Limon ve Zerdeçal 

Güçlü bir anti- inflamatur etkisi olan zerdeçal, ağrı ve iltihaplanmayı azaltır. Ayrıca zerdeçal, antibakteriyel özelliği ile de bakterilerin öldürülmesine yardımcı olur. İçinde bulunan antioksidanlar sayesinde cildin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Akne oluşumuna da limon ile birleştiğinde cildin hafiflemesine yardım eder.