TIRNAK SÜSLEME

Genel anlamda bir bütün şeklinde karşımıza çıkan ve güzelliğin ince detaylarda gizlendiği son dönemlerde en popüler güzellik trendi tırnaklar üzerinde toplanmakta. Yalnızca tırnaklarda oje ile değil de çeşitli aksesuar, yapışkan, bant ve bunlarla birlikte hayal gücünün de birleştiği noktada tırnak süsleme gelmektedir. Bu sayede tırnak süsleme aracı olmaktan çıkıp bir sanata dönüşmektedir. Tırnak süsleme hakkında son dönemlerde pek çok modele rastlamak mümkündür. 

Geçmişten bugüne tırnaklar kadınların bir güzellik ve çekicilik sembolüdür. Bu nedenle yalnızca tırnak uzatmak değil de uzun yıllar boyunca hem tırnak bakımı hemde güzel görünmesini sağlamak amaçlı çeşitli yöntemler denenmiştir. Her uygulama sağlıklı tırnaklara uygulanabilir. 

Tırnak Süsleme Yapabilmeniz İçin Yöntemler 

 Oje İle Tırnak Süsleme Tekniği

İlk işlem olarak bu yöntemde tırnak yüzeyleri pürüzlerden arındırılarak, zarar verilmeksizin hafifçe törpülenmelidir. Yapılacak olan işlem törpü sonrasında tırnak üzerine şeffaf renkli ojeden bir kat uygulanır. Bu işleme baz uygulama denilmektedir. Belirlenen modelin zemini baz uygulandıktan sonra zemin rengi opak bir biçimde uygulanır. Genellikle ojede opak elde etmek için iki katta da elde edilir. Zemin kuruduktan sonra ince uçlu bir fırça yardımı ile istenilen figür çizilebilir. Tırnak süslemede kullanılacak renk uygulanarak tamamlanır.

Bazen tırnak süslemede çok farklı renkler yapılabilir. Oje markalarının bunun için süsleme amaçla çıkardığı özel fırçalı koleksiyonlar tercih edilmeli. Başlangıçta olduğu gibi süsleme bitiminde son baz uygulaması yapılır.

 Plakalar İle Tırnak Süsleme Tekniği

Tırnak süsleme yapabilmek için plaklar, tasarımı beğenilen bir plaka desenine ihtiyaç duyulur. Oje satan her yerde bu plakalara erişebilirsiniz. Oje tırnak süsleme tekniklerinde plaka kullanımı oldukça kolaydır. Baz uygulaması ilk olarak yapılması gereken işlemdir. Seçilen zemin üzerine baz uygulandıktan sonra renk sürülerek kuruması beklenir. Bu esnada seçilen plaka deseni üzerine farklı bir renk de oje uygulanır. Arkasında da plaka üzerinde fazla ojeler plaka temizleyicisi yardımı ile çıkartılır.  Stampa adı verilen küçük alet ile plaka üzerinde kalan desenli ojeye bastırılarak alınır. Üzerinde istenilen kısma uygulama bastırma işlemiyle yapılır. Ardından da desenin kalıcı olması için son baz uygulanır.