VÜCUT ANALİZİ

Tedavilere genellikle başlamadan önce yapılması gerekenler, yağ ve su oranları, vücudun kas belirleyen ölçümleri gibi vücut analiz işlemleridir. Referans değerleri ile yapılan ölçümlerle kıyaslamakta. Hastanın değerleri tedavi süresince baştan sona kadar yorumlanarak kayıt altına alınmaktadır.

Vücut analiz işlemleri oluşturulan grafik ve tablolar ile tedavi süreci şekillenmekte. Uzun süreli bir işlemi vücut analizleri gerektirmez. yaklaşık olarak 15- 20 saniye yeterli olmaktadır.

Vücut Tipleri Nelerdir?

4 farklı vücut tipi bulunmakta. Birincisi, elma tipli olan vücut tipidir. Bu vücut tipi çoğunlukla erkeklerde görülmektedir. Bacaklara doğru daralan vücutta orta gövde dolgun ve geniştir. İkincil vücut tipi ise kalp şeklinde olandır. Göğüs kısmının genişleyerek bacaklara doğru incelenen bir yapı bulunmakta. Üçüncü vücut tipi ise kum saatidir. Bu vücut tipi çoğunlukla kadınlarda görülmekte. Göğüs ve kalça kıvrımları eşitken bel kısmında incelme olur. Dördüncü ve son vücut tipi olan armut tipi ise yine kadınlarda sıkça görülmektedir. Armut tipi olarak isimlendirilen bu vücut tipinde kalça geniş ve dolgun bulunurken omuz kısmına doğru daralma görülmekte. 

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analiz süreçlerinde uygulanan bioelektrikal impedans  tekniğiyle çalıştırılan monitörler kullanılmakta. Yalın ayak çıkılan ölçüm cihazında sağlığa hiçbir zararı bulunmayan ve hissedilmeyecek derecede az olan bir elektrik akımı gönderilmektedir. Kaslar arasında vücut sıvıları dolaşan akım ve yağ dokusuyla karşılaşmasında direnç açığa çıkar. Vücut yağı şeklinde ekranda bu direnç gözükmektedir.

Vücut Analizinde En Doğru Ölçümler Nasıl Yapılmalıdır?

Vücut analizin bazı sonuçlarında yanılgılar olmaktadır. Bir örnek ile açıklayacak olursak eğer, yemek yedikten sonra en az üç saat boyunca ölçüm gerçekleştirilmemeli. Spor ve egzersiz aktivitelerden sonra da 3 saat ölçüm yapılmamalı. Bu sürenin geçmesinin ardından gerçekleşen ölçümler en doğru yanıtı bizlere sunacaktır. Ölçüm işlemleri yüzme, tuvalete gittikten sonra ve sauna gibi aktivitelerin ardından gerçekleşmeli.

Yanlış sonuçlar,  kadınların regl dönemlerinde ve ateşli hastalıkların olduğu zamanda yaşanmaktadır. bağırsak düzenleyici ve hormon hapları kullanımında ölçümler gerçekleşmemeli. Aşırı fiziksel yorgunluklar, uzun süren açlık durumları, aşırı stres ve depresyon gibi durumlarda ve aşırı kafein tüketimi, gecelik, enerji içeceğinin tüketiminin ardından yapılan ölçümler bizlere hatalı sonuçlar vermektedir.