VÜCUT BAKIM KOZMETİKLERİ

Kozmetik ürünlerin yer aldığı sektör oldukça geniş bir yelpazedir. Pek çok kimse bu nedenle ne işe yaradığı konusunda pek bir bilgisi yok. En çok kullanılan ürünlerin bir araya getirilerek ne oldukları ne işe yaradıklarını sizler için derledik.

Kremler

Kremler, kozmetik preperatlardan oluşan deriye tatbik edilen tek veya çift bir biçimde oluşan çift bazlı sistemle yarı katı prepanlardır. Çözünmüş emilosyon şeklinde kremlerin içinde yer alan etken madde olarak süspansiyon şeklinde dağılmış şekilde bulunur. Bu birleşim yağ ve suyun birleşimi gibidir. Cilt de yaptığımız yemekler gibi yağ oranlarının dengelenmediğinde güzel bir görünüm gerçekleşmez. Yemeklerde bazen sulu ama az yağlı olduğunda ya da yağlı ama suyu az olduğundaki lezzet eksikliği gibi. Bu sebeple cildi yağlı olan birisi için su bazlı ürünleri önermeye dikkat ederken cildi kuru olan insanlar içinde yağ bazlı ürün önermeye özen gösterilmeli. Emilasyon temeli için iyi bir nemlendirici ana faktör olarak yer alır.

Emislasyon Nedir?

Su ve yağ fazının birbiriyle olan karışımında birinin diğeri içinde dağılması şeklinde hazırlanan hetorejen sistemlerdir. Dağıtan faza dış, dağılan faza ise iç faz denilmekte. Bu karışımlar süte benzeyerek oldukça yüksek su oranına sahiptir. Ayrıca bakteri engelleyici maddeler içermeden iki ay dayanabilme süresi vardır.

Değişik yoğunluklarda olan bazı bitki yağlarının farklı tesirleri vardır. Örnek verecek olursak eğer; frenk yağı yüksek konsantre edilmesinden dolayı rahatsızlık etkisi bulunurken, yoğunluğu az olmasından dolayı sakinleştirici bir etkiyle sahiptir. Bu yağların her birinde nötr öz taşıyan çeşitli seyretme işlemlerine tabi tutulması gereklidir.

Lipozomlar

Bir folfolipid olan ve mikroskobik ebatlarda bulunan lipozomlar, su temelli solüsyonların bulunduğu yağ bazlı damlacıkların üstün nemlendirme kapasitesine sahiptir. Etkin maddeyi dış etkenlere karşı güçlü bir şekilde koruma altına alması en büyük avantajıdır. Cildin derinlerine kadar taşınma işlemidir. Bir kargonun maddeyi sapasağlam bir biçimde ulaştırması gibi. Ayrıca lipozom jel bazlı olup fitozom ise krem bazlı taşıyıcı özelliği bulunmakta.

Nanokapsüller

Cildin daha da derinlerine ulaşmasını sağlayarak lipozomdan onlarca küçük şekilde yer alırlar. Lipofil maddeler ile yüklenmektedirler. Yağda çözülen etkileriyle beraber bu avantajlarında cilde verilmesi için kullanılır.

Losyonlar

Sıvı preparatlar olan losyonlar, cilde ovmak sızın tatbik edilen bir sıvıdır. Kremlere göre madde konsantrasyon oldukça düşüktür.

Jeller

Oldukça güçlü temizleyiciler olarak karma ve yağlı ciltler için hazırlanmıştır. Antibakteriyel özleri sivilceli ciltlere verilip ilave edilmekte. Jeller, ciltte birkaç saniye bekletilerek ardından durulanır. 

Gece Kremleri

Mineral yağlar bileşimlerinde bitkisel yağ ve çeşitli vitaminler ile östrojen bulunmakta. Gün içinde oluşan hasarı onarırken cilde esneklik kazandırır. Gece boyu da ciltte kalmaktadır. Ayrıca yastık izlerin oluşumuna da engel olurlar.