VÜCUT MASAJI

Vücudumuz masaj için inanılmazdır. Eğer vücudunuzun bazı bölgelerine masaj yaparsanız, çeşitli faydalarını göreceksiniz. Bu masajları hatta tek başınıza dahi yapabilirsiniz. Masaj denildiğinde genelde sırt ve omuz bölgenizde oluşan kulunçların ve gerginliğin gitmesi adına yapılan işlemler olarak hatırlanmaktadır. Fakat, masaj doğru alanlara uygulandığında tüm vücut için faydaları bulunmaktadır. 

Hayat Kalitenizi Artırın

Sırt ağrılarınızın azaltılması, günlük stresin ortadan kaldırılması için vücut masajı yaptırarak, kendinizi anksiyeteden kurtarabilir ve sıvı tutumlarını hafifletmeniz mümkün. Bunları masajın faydaları arasında sayabiliriz.

Eğitim ve pratik ile başka birine yaptırılan masajda doğru hareketler uygulansa da aslından gün içinde belirli hareketler yaparak kendi yaşam kalitenizi artırabilirsiniz. İlk olarak tam bir masaj yapabilmek için rahat olmanız gerekir. Ayrıca masaj yapacak olan kişinin sıcaklığının da doğru olunmasından emin olunmalı. Masaj yaparken eğer kişinin alerjik etkisi yok ise alanı mum ile aydınlatabilirsiniz. Lavanta, tütsü ve esansiyel yağları kullanabilirsiniz. Ayrıca ortam müziğinizi ayarlamayı unutmayın. Müzik seçiminde sözsüz ve rahatlama, meditasyon için enstrümantal çeşitliliği olan şarkılar seçilmeli.  Tema olarak da doğa seslerini taklit eden okyanus dalgaları, yağmur ve kuşlar gibi seçenekler belirlenebilir. 

Masajda aynı zamanda özel yağlar gereklidir. Masaj için kullanılan bu yağlar özel mağazalarda satıldığından dolayı bulunması kolaydır. Ayrıca masaj yapılan kişinin cildinin bu yağlara karşı alerjisinin olup olmadığı veya yağ türlerinin kullanılmasının gerekliliğinin kontrol edilmesi gerekir. Masajda kullanılan en hafif seçenek badem ve jojoba yağıdır.

Masajda havlu oldukça gerekli bir üründür. Özellikle sıcak havlu, masaj için oldukça önemlidir. Havluların ısıtılması için özel bir ısıtıcının kullanılması gereklidir. Bu kapsamda şunu da belirtmekte fayda var ki  en önemli şey masaj yaptıranın kişiyi örterek ellerinin onun rahatlaması adına soğuk tutması olmalı.  Havlu tedavi sonunda fazla yağının almak adına ihtiyaç duyulacaktır.

Nerelerinize Masaj Yapmalısınız 

Masaj yapmanın, tıbbı sebeplerden ötürü gerekli olmasının yanı sıra her gün ağrı ve sancıların giderilmesi için spa benzeri ortamlarda 30 veya 45 dakika masaj yapılması hiç de can yakmayan bir durumdur. Normal bir masajda da vücudumuzun belirli kısımlarına erişim sağlanmadığından dolayı  bu bölgelere, evde kendiniz de masaj yapabilirsiniz. Bu noktaların nereler olduğunun bilinmesi halinde ve üzerine uygulana yöntemler ile oldukça iyi sonuçlar alınmakta. Bu sayede çok rahat ve mutlu hissedeceksiniz.