YÜZ ŞEKLİNE GÖRE NASIL BİR MAKYAJ YAPMALISIN?

Deneysel bir çalışma yapıyor hissini makyaj yaparken uyguladığınızda kurallara bağlı kalmayarak eğlenmek isteriz. Uzmanlardan edinilen bilgilere göre, makyaj yapma konusunda yüz şekline uygun yapıldığından daha iyi bir görünüm elde edilmesine yardımcı olur. 

Aydınlatıcı, kontür ve allık  yüz şekline göre uygulandığında çok daha farklı bir görünüm elde edilecektir. Stick formda ürünler özellikle bu konuda son derecede yardımcı olacaktır.

Oval Yüz Şekline Nasıl Makyaj Yapılmalı

Oval yüz şekline sahip olanlar, kontür uygulamalarını yüzü biraz daha orantılı göstermek amacıyla alından saç diplerine yakın kısımlara kadar uygulamalı. Alnın genişliği bu sayede gizlenebilir. Elmacık kemiklerin üst bölümlerine ise aydınlatıcı uygulanmalı.

Kare Yüz Şekline Nasıl Makyaj Yapılmalı

Kare yüz şeklinde, çenenin ve alnın genişliğini biraz daha dar göstermek amacıyla kontür uygulamasında çene köşelerinden alnın yanlarına doğru uygulanmalı. Aydınlatıcıyı ise yüzü daha uzun göstermek amacıyla alnın orta bölümünden çene ortasına kadar uygulanmalı. Elmacık kemiklerin hemen alt kısmından yanakların ortasına kadar olan bölgeye ise allık uygulaması yapılmalıdır.

Kalp Yüz Şekline Nasıl Makyaj Yapılmalı

Şayet kalp şeklinde bir yüze sahipseniz, yüzünüzde  bulunan en geniş yer alın olduğundan kontür uygulama gereklidir. Yüzün daha orantılı görünmesi için alnın iki yanına uygulanmalı. Çene çizgisini ön plana çıkarmak için aydınlatıcı kullanırken, allığı ise elmacık kemiklerine  ve yanaklara uygulamalısınız.

Yuvarlak Yüz Şekline Nasıl Makyaj Yapılmalı

Yuvarlak yüz şeklinde ise, çene ve alın kısmını biraz daraltmak için bu bölümlere kontür uygulanmalı. Alnın ortasına aydınlatıcı uygulanırken, çeneye uyguladınız da ise yüzünüz daha uzun görünecektir. 

Uzun Yüz Şekline Nasıl Makyaj Yapılmalı

Uzun yüz şekline sahip olanlar ise kontür uygulamasını kendisine odak noktası olarak belirlemelidir. Kontürü saç diplerinden şakaklara kadar uygulandığından yüz olduğundan daha uzun görünecektir. Allığı yanakların üzerine, aydınlatıcıyı ise alnın ortasına uygulamalısınız. 

Üçgen Yüz Şekline Nasıl Makyaj Yapılmalı

Üçgen yüz şeklinde ise alın biraz daha geniş gösterilmeli. Aydınlatıcılar bu nedenle şakaklara uygulandığından yüzde daha orantılı bir görünüm elde edilir. Çene ve elmacık kemiklerin alt bölümüne uygulanan kontür ile de yüzünüzün dengelenmesi sağlanır. Elmacık kemiklerin üzerine allığı bir geniş çizgi şeklinde uygulayabilirsiniz.