YÜZ TİPİNE GÖRE DOĞRU KONTÜR NASIL YAPILIR?

Kusursuz bir yüz hattının olması imkansız değildir. Oldukça kolay ve doğru kontür işlemi ile ideal bir yüz hattına sahip olabilirsiniz. Bu kapsamda yapılması gereken tek şey; yüzü analiz edip, ideal olarak belirlenen oval çerçeveye yaklaşmak. Kontürleme ipuçlarına göz atıp yüz stilinize göre muhteşem bir görünüşe kavuşabilirsiniz.

Yüzün beğenilmeyen yerlerinin gölgede bırakılarak görülmemesini sağlayan makyaj hilesine kontürleme denir. Peki, Yüz tipine göre doğru kontürleme nasıl yapılır? 

İşte yüz şekillerine göre doğru kontür teknikleri.

Elmas Yüz Şekli

Elmas yüz şekline sahipseniz, yüzünüzün keskin hatlarını yumuşat malısınız. Ayrıca çenenizi daha geniş göstermek adına; elmacık kemiklerin alt bölümündeki alana hafif bir kontür uygulayın. Daha sonra yanakların orta bölümüne doğru bu kontürü dağıtın.

Kalp Yüz Şekli

Kalp yüz şekline sahip olanlar, alınlarını daraltmak için; çene kemiğine ve elmacık kemiklerin alt bölümüne, alnın tepesine doğru kontür uygulamalı. Bu kontür uygulaması şakaklar boyunca dağıtılmalı.

Oval Yüz Şekli

Oval yüz şekline sahip olanlar ideal yüz tipine sahiptirler. Gerçekleştireceğiniz herhangi bir kontür işlemi yüzünüze yakışacaktır. Yüz hatlarındaki güzelliği ortaya çıkarmak adına; elmacık kemiklerin hemen alt bölümüne ve alnın kenar kısımlarına doğru kontür uygulanmalı. Bu kontür işlemini daha sonrasında fırça yardımı ile dağıtın.

Yuvarlak Yüz Şekli

Yuvarlak yüz şekline sahip olanlar, yüzü daha ince ve uzun göstermek için; alnın sağ alt köşesinden başlayarak elmacık kemiklerin üst bölümünden çene altına doğru kontür uygulamasını yapmalı.

Kare Yüz Şekli

Kare yüz şekline sahip olanlar, oval yüz tipine benzemek adına; alnın sol ve sağ kısmına elmacık kemikleri ve çene kemiklerine doğru kontür uygulamalı.

İdeal bir yüz tipine sadece bu uyarıları dikkate alarak sahip olabilirsiniz. Kontürleme gerçekleştirilen bölgenin çevresini açık renk bir fondöten ya da transparan pudra ile aydınlatmanız yaptığınız kontürün etkisini artıracaktır. Daha detaylı bilgi için Royal Eğitim Kurumlarına gelebilirsiniz.